Čerpadlo jako klimatizace: Přirozené a aktivní chlazení

Co všechno umí tepelné čerpadlo? Kromě ekologického vytápění a ohřevu vody zajistí také příjemné klima v domácnosti. Chlazení vzduchu v interiéru umožňují hned dvě různé metody – aktivní chlazení a přirozené neboli pasivní chlazení. Zjistěte více o těchto metodách, díky kterým vypnete letní vedra stiskem tlačítka s použitím minimálního množství energie.

Tepelné čerpadlo – v zimě vás zahřeje, v létě ochladí


Tepelné čerpadlo poskytuje velmi levnou energii pro vytápění domácnosti. Až 70 % energie pro výrobu tepla totiž čerpá ze svého okolí, a to způsobem, který je pro přírodu šetrný. Výroba tepla ale není to jediné, co čerpadlo umí. Ušetří vám také nemalé peníze za dodatečnou instalaci klimatizace. Jak tedy funguje chlazení pomocí tohoto zařízení? V momentě, kdy tepelné čerpadlo vyrábí teplo, obíhá v druhé polovině systému zchlazené médium. Při reverzním procesu potom toto médium představuje skvělý zdroj k ochlazení domácnosti.

Přirozené chlazení: příjemné prostředí s minimem výdajů


Tento způsob chlazení najdete také pod názvem „natural cooling“. Pojmenování vychází z faktu, že tepelné čerpadlo chladí domácnost pomocí přirozené teploty okolního prostředí. Teplo z topného okruhu je pomocí tepelného výměníku odvedeno ven, kde jej vstřebá země nebo podzemní voda, obojí mnohem chladnější než okolní teplota. Tepelné čerpadlo se na vlastním chlazení nepodílí. Až na regulaci a oběhové čerpadlo je totiž vypnuto. Z toho plyne jasná výhoda – úspora energetické energie, kterou klasická klimatizace pro svůj provoz nezbytně potřebuje.

Aktivní chlazení pomůže v parných dnech


Tepelné čerpadlo může fungovat také jako aktivní chladič. Takové chlazení se také často nazývá „active cooling“ nebo reverzační chlazení. Je vhodné především tehdy, když potřebujete rychlý nástup chlazení, a hodí se tedy zejména pro horké letní dny. Při aktivním chlazení dochází k přenosu chladicího výkonu čerpadla na vytápěcí systém. Čerpadlo potom, podobně jako například chladnička, aktivně chladí.

Během toho je v provozu kompresor tepelného čerpadla, který potřebuje energii. Proto aktivní chlazení vyjde o něco dráž než chlazení pasivní. Jeho výhodou je ovšem to, že dokáže poskytnout teplotní komfort úplně celému domu i v těch největších vedrech. Tyto dva způsoby lze kombinovat, a dosáhnout tak dobrého poměru mezi spotřebovanou energií a příjemnou teplotou v domě.

Nejekonomičtější způsob vytápění i chlazení domu


Výhodou tepelného čerpadla je především jeho úsporný provoz. Obecně lze říci, že se hodí nejvíce do objektů s dobrými tepelně-technickými vlastnostmi. Pokud stavíte dům nebo rekonstruujete starší stavení, které hodláte zateplit, představuje tepelné čerpadlo nejekonomičtější způsob nejen vytápění a ohřevu vody, ale právě i chlazení vzduchu. Teplo odebrané z místností při chlazení lze navíc znovu využít třeba pro ohřev vody nebo k vytápění bazénu. Výhodou je také to, že není potřeba instalovat žádný další systém, jako je tomu v případě klasické klimatizace. Kromě toho jde o zařízení se snadnou obsluhou, nenáročné na provoz a údržbu.

Kdy se investice vrátí?


Odborníci se shodují, že návratnost investice do tohoto zařízení se pohybuje kolem 6–8 let. Záleží také na tom, jaké tepelné čerpadlo si pořídíte. Přečtěte si více o tepelných čerpadlech typu vzduch- voda a země-voda. Právě teď na jejich pořízení můžete získat státní dotace z programu Nová zelená úsporám, která vám sníží celkové náklady až o 75 000 Kč, a sníží tak dobu návratnosti investice. Neorientujete se ve složité administrativě nebo nemáte čas? Rádi vám poradíme. Kontaktujte nás.