Levné topení: Rady, které uleví vaší kapse

K naší smůle Česká republika nepatří mezi státy, ve kterých teplota neklesá pod bod mrazu. Topení minimálně v zimní sezóně je nutností. Hledáte způsob, jak za topení ušetřit? Metod je hned několik – od jednoduchých opatření, které zvládnete za odpoledne, až po změny, které přinesou dlouhodobé výsledky.

Tipy, které fungují ihned

  1. Větrejte správně: Větrat byste měli krátce a intenzivně. V zimě úplně stačí otevřít okno jen na pár minut.
  2. Odkryjte topení: Máte před radiátorem nábytek? Přikrýváte často topení mokrým prádlem, nebo přes radiátor visí závěs? Pamatujte, že topení by mělo být odkryté. Pokud před ním musí nábytek přeci jen stát, odsuňte ho alespoň 10–15 cm od zdroje tepla.
  3. Nevytápějte stěny: V obchodech raději kupte speciální fólii, která se lepí na stěnu za radiátorem. Od ní se potom teplo odrazí a místnost je vyhřátá rychleji.
  4. Pusťte do domu slunce: Na den vytáhněte žaluzie nahoru, sluníčko vám s vytápěním pomůže. Zažene také vlhkost na oknech a případnou plíseň. Na noc žaluzie spusťte, i tím pomůžete udržet teplo uvnitř.
  5. Udržujte radiátor čistý: Nejen nábytek může bránit ve správném přenosu tepla. Špinavý radiátor také neplní svou funkci tak, jak by měl. Nezapomeňte ani na odvzdušnění topení.
  6. Utěsněte škvíry: Problémem jsou hlavně starší okna. Netopte pánubohu do oken a zvolte třeba silikon. Je lepší investovat několik stovek do těsnění, než se rozčilovat nad účtem.
  7. Nepřetápějte a zavírejte dveře: Myslete na to, že každý stupeň zvýší spotřebu přibližně o 6 %. V obýváku stačí 21 °C, v ložnici 18 °C. Dveře mezi teplejšími a chladnějšími místnostmi, jako je právě ložnice nebo chodba, důsledně zavírejte.
  8. Regulujte teplotu: Nevytápějte zbytečně byt, když jste mimo domov.  17 °C je ideální teplota. Termostat potom nastavte tak, aby topení vyhřálo místnost na teplotu, ve které se cítíte příjemně, až těsně před vaším návratem.
  9. Nevypínejte topení: Pokud byt úplně vychladne, je třeba o to intenzivněji topit. Spotřeba se tak může vyšplhat výš, než když udržujeme v bytě přibližně stejnou teplotu.

Dlouhodobé řešení, které se vám vrátí

Rychlá úspora nákladů na topení je ideálním způsobem, jak začít šetřit ihned. Přemýšleli jste ale o dlouhodobých úsporách? Řešíte-li vytápění rodinného domu, dá se na výměně zdroje tepla v případě správně zvoleného zařízení ušetřit ročně až 80 % nákladů. Ať už se jedná o tepelné čerpadlo, nový ekologický kotel nebo solární kolektory, investice do moderního a úsporného vytápění se vám právě na nákladech na běžný provoz vrátí v horizontu několika málo let.

Ať už si vyberete jakýkoli zdroj výroby tepla, závisí celková úspora energie vždy na tom, kolik tepla zůstane uvnitř domu. Jestliže tedy bydlíte ve starším domě, jehož stěny nejsou důkladně zateplené, je vhodné začít o tepelné izolaci přemýšlet. Pokud necháte zateplit celý dům, budou se úspory pohybovat v řádu desítek procent – někdy jde až o 70 %.

Snižte náklady na minimum díky dotaci

Současná doba skutečně přeje jak výměně zastaralých zdrojů tepla za nové, tak i zateplení domů a bytů. Nyní totiž můžete požádat o příspěvek ze státního dotačního programu Nová zelená úsporám a v některých krajích také o dotaci z programu Kotlíkové dotace. Výše příspěvku se pohybuje v závislosti na tom, na co konkrétně jej použijete. Dá se ale říci, že finance z dotačních programů vám zaplatí i 80 % nákladů nejen na zařízení samotné, ale také na jeho instalaci. Potřebujete se poradit o vhodném řešení pro váš dům nebo chcete pomoci s vyřízením dotace? Kontaktujte nás, rádi vám zdarma pomůžeme.