Tepelné čerpadlo vzduch-voda: Vyrobí teplo kdekoliv

Hledáte úsporný a ekologicky šetrný způsob vytápění? Tepelné čerpadlo pracující na principu vzduch-voda využívá teplo obsažené ve vzduchu a proměňuje ho v tepelnou energii, která bude váš dům vyhřívat po celý rok. Díky bezproblémové instalaci si navíc čerpadlo vzduch-voda může pořídit opravdu každý. Vysoká technologická úroveň současných čerpadel zaručuje vysokou účinnost a svou investici můžete mít zpátky už za 5 let.

Na jakém principu čerpadlo funguje?


Tepelná čerpadla vzduch-voda využívají stejné fyzikální zákony jako čerpadla země-vzduch, namísto země však získávají teplo ze vzduchu. Venkovní ventilátory nasávají okolní vzduch a přivádí ho k tepelnému výměníku, ve kterém proudí kapalné chladivo. Vlivem vzduchu dochází k ohřátí chladiva a k jeho vypařování. Následně je plynné chladivo stlačeno kompresorem a tepelná energie pro váš domov je na světě – se zvýšením tlaku totiž dochází i ke zvýšení teploty. Jakmile je tepelná energie předána do otopného systému, chladivo opět zkapalní, zchladne a celý proces může začít nanovo. Díky jednoduchém principu tedy získáte ekologický zdroj energie, který je efektivní i v -15 °C.

Řešení pro jakýkoliv typ pozemku

Ve srovnání s tepelnými čerpadly země-voda však mají čerpadla vzduch-voda na svůj provoz znatelně vyšší spotřebu elektřiny. Jak je tedy možné, že jsou stále jedničkou na českém trhu? Tepelná čerpadla vzduch-voda mají totiž několik výhod. Předně je lze velmi jednoduše a rychle naistalovat prakticky na jakoukoliv stavbu.

Nevyhovují vám zemní práce spojené s instalací čerpadla země-voda? Zvolte čerpadlo vzduch-voda a veškeré práce odpadnou. Možná také patříte k těm, kterým nedostatečná plocha pozemku nebo nevhodné geologické podloží neumožňují naistalovat zemní kolektory anebo pořídit hlubinný vrt. V takovém případě je tepelné čerpadlo vzduch-voda ideálním řešením. V současné době jsou tato čerpadla na tak vysoké technologické úrovni, že bez problémů zvládnou kompletně ohřívat vodu v průběhu celého roku.

Teplo po celý rok


Zeměpisná oblast České republiky je pro využití čerpadel vzduch-voda velmi příznivá. Vysoké průměrné teploty zaručují velmi dobrou účinnost a teploty pod -15 °C, při kterých se výkonnost čerpadel snižuje, jsou u nás spíše vzácností. A kdyby přeci jen přišla tuhá zima, nemusíte mít o svůj teplotní komfort obavy. Součástí většiny čerpadel vzduch-voda jsou záložní zdroje, které zajistí bezproblémový provoz vytápění i při velmi nízkých venkovních teplotách nebo při výpadku tepelného čerpadla.

Využijte státní dotaci


Pořizovací cena čerpadla vzduch-voda je ve srovnání s jinými čerpadly nejméně náročná a investiční návratnost se zpravidla pohybuje v horizontu 5–7 let. Pokud si navíc zažádáte o státní dotaci, své náklady snížíte na minimum. Státní dotační program Nová zelená úsporám poskytuje příspěvky ve výši až 75 000 korun. A pokud dosáhnete na Kotlíkovou dotaci, můžete získat dokonce příspěvek ve výši 127 000 korun. Požádejte o státní dotaci a začnete topit ekologicky i vy.