Tepelné čerpadlo země-voda: ušetří až 80 % nákladů na topení

Přemýšlíte o pořízení tepelného čerpadla? Zvolte vysoce účinné čerpadlo na principu země-voda. Spotřeba energie u těchto čerpadel je až o 30 % nižší než u tepelných čerpadel odebírajících teplo ze vzduchu. Investiční náklady přitom nejsou o tolik vyšší. Stabilní výkon čerpadla země-voda vám ušetří až 80 % nákladů na provoz tradičního topného systému. Díky dlouhé životnosti tak budete mít svou investici zpět během několika let. Na tepelné čerpadlo navíc můžete získat státní dotaci.

Energie čerpaná přímo z okolí domu

Jak vlastně funguje princip tepelného čerpadla země-voda? Klíčovým prvkem je použití chladiva, které má nižší teplotu než okolní prostředí – v tomto případě zem. Při styku s okolním prostředím se chladivo vypařuje a z kapalného stavu se dostává do stavu plynného. Ohřáté plynné chladivo následně prudce stlačí kompresor, čímž se zvýší tlak a teplota vystoupá na úroveň použitelnou k vytápění nebo ohřevu vody.

Díky fyzikálním zákonům a velkému množství tepla, které je obsaženo v prostředí, tak bezplatně a ekologicky získáte energii pro spotřebu vašeho domu. Tepelná čerpadla využívají přibližně 70 % energie z okolí a pouze 30 % energie spotřebují na přeměnu tepla s nízkým potenciálem na teplo přímo využitelné. Aby čerpadlo vyrobilo 100 % tepelné energie, spotřebuje tedy pouze 30 % elektrické energie. Zbylých 70 % je teplo, které zdarma získáte pro svůj domov z okolí.

Ušetříte desetitisíce

Jak si správně vybrat výkonné čerpadlo, abyste maximálně ušetřili? Také tepelná čerpadla se liší ve svých výkonech. Zeptejte se proto výrobce na hodnotu COP. Topný faktor tepelného čerpadla (COP) udává poměr mezi výstupním výkonem a vstupním příkonem tepelného čerpadla – tedy účinnost tepelného čerpadla. Čím vyšší je topný faktor, tím je provoz tepelného čerpadla levnější.

Kolik s tepelným čerpadlem země-voda ušetříte korun? Vezměme si například rodinný dům o tepelné ztrátě 10 kW. Roční spotřeba energie v tomto domě dosahuje 16 000 kWh a za vytápění a ohřev vody majitelé ročně zaplatí 62 000 korun. Pokud majitelé k vytápění zvolí tepelné čerpadlo země-voda o výkonu 9,1 kW, sníží se tím jejich náklady více než o polovinu, konktrétně klesnou na 23 500 korun. Náklady na pořízení čerpadla se tak vrátí během několika let.

Bohatě postačí i malý pozemek

Tepelná čerpadla země-voda mají dvě varianty instalace. Nepotřebujete rozsáhlý pozemek, abyste si čerpadlo země-voda mohli pořídit. Existuje totiž i možnost odebírat energii z hloubky pod povrchem země. V takovém případě je nemrznoucí směs zapuštěna v hloubkovém vrtu. Výhodou tohoto řešení je stabilní výkon a vysoký topný faktor i při extrémně nízkých venkovních teplotách. Hloubkový vrt můžete navíc jednoduše využít i pro chlazení domu.

V závislosti na velikosti vytápěného domu a na geologických vlastnostech pozemku se provádí jeden nebo více vrtů o hloubce 80 až 250 metrů. Nevýhodou jsou v tomto případě poměrně vysoké náklady na pořízení vrtu. Díky vysokému topnému faktoru a silnému výkonu čerpadla se však tyto náklady během několika let majiteli navrátí. Nemáte u svého domu dostatečně velký pozemek? Řešením pro vás je čerpadlo s chladivem zapuštěným do země. Vhodnou variantou jsou také čerpadla vzduch-voda.

Zahrada poslouží k úsporám

Pokud se kolem vašeho domu rozléhá pozemek alespoň o velikosti 200 m², pořiďte si tepelné čerpadlo s plošným kolektorem. Výhodou takového čerpadla jsou poměrně nízké náklady na instalaci. Tepelné čerpadlo s plošným kolektorem odebírá většinu energie z vrstvy zeminy, která ho překrývá. V této vrstvě půdy je akumulované velké množství energie ze slunce a během léta proto může kolektor díky velkému přebytku energie regenerovat. Ani v dlouhodobém časovém horizontu se tak nemůže stát, že by se kolektor energeticky vyčerpal.

Zvažujete pořízení bazénu nebo zahradního domku? Rozmístění dalších staveb si rozmyslete ještě před instalací tohoto typu čerpadla, abyste při jejich stavbě kolektory nezakryli nebo nepoškodili.

Požádejte o státní dotaci

Pokud vás od pořízení čerpadla stále odrazuje vysoká cena, neváhejte a požádejte o státní dotaci! V rámci státního dotačního programu Nová zelená úsporám můžete nyní získat příspěvek až ve výši 75 000 korun. Další variantou je dotační program Kotlíkové dotace, který i v roce 2017 poskytne částku až ve výši 127 000 korun. Odrazuje vás složitá administrativa nebo nedostatek času? Kontaktujte některou ze společností, které poskytují poradentství a vyřízení dotace zdarma.